Bieżnik na stół – jak wybrać?

Bieżnik na stół – jak wybrać?

Co to jest bieżnik?


To element zdobiący na stół albo ławę. Jest to pas dekoracyjnego materiału, który nie zakrywa całej powierzchni blatu i najczęściej jest przekładany przez jego środek wzdłuż dłuższego boku. Można go także kłaść inaczej, bardziej kreatywnie, w ten sposób uzyskując ciekawe efekty wizualne. Bieżnik ma charakterystyczne proporcje. Zazwyczaj jego długość jest dwukrotnie większa niż szerokość.


Jego historia wywodzi się z tradycji ludowej. Od dawna na stołach pojawiały się zdobne serwety wykonane z koronek ręcznej roboty. Bieżniki były pierwotnie takimi podłużnymi, bardzo bogato zdobionymi serwetami. Stanowiły wspaniałą dekorację stołu, biegły przez jego cały środek, stąd zaczęto je nazywać bieżnikami.


W dzisiejszych czasach bieżniki robi się z bardzo różnych materiałów. Coraz rzadziej są to koronkowe czy żakardowe dzieła sztuki handmade.


Funkcje bieżnika


Pierwszą podstawową funkcją bieżnika jest dekoracja. Możemy narzucić go na obrus albo na nagi blat stołu, jeśli nie chcemy zasłaniać całej jego powierzchni. Elegancki stół z drewnianym blatem często wygląda pięknie tylko z wąskim, biegnącym przez środek bieżnikiem. Poza dekoracją bieżnik jest także ochroną blatu przed zabrudzeniami. To na nim stawiamy wazony z kwiatami czy misy z owocami. Może być obecny na blacie stołu przez cały dzień, a nie tylko podczas posiłków. We współczesnych aranżacjach stosuje się bieżniki, a na czas posiłków dostawia się na stół podkładki pod talerze.


Wśród nowoczesnych modeli bieżników można wyróżnić te bardzo ozdobne, z kolorowymi wzorami, które natychmiast przykuwają wzrok oraz gładkie i proste w formie. Takie minimalistyczne bieżniki rewelacyjnie sprawdzają się w lokalach gastronomicznych, hotelach czy wszelkiego rodzaju bankietach.

 

All comments

Leave a Reply

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć